психолог консультант
Дубіч Сергій
Психолог- Консультант, Тренер КиЇв, Україна
+38 050 536 6282
dubichs76@gmail.com
КАППП
 
Член Українського Союзу Психотерапевтів, Член Київської Асоціації Практикуючих Психологів та Психотерапевтів(КАППП)
 
Дубіч Сергій

Відповіді на Ваші питання

Яка різниця між психологом, психотерапевтом і психіатром?

Психолог - це фахівець із гуманітарною освітою, що одержав підготовку в галузі наукової й прикладної психології. Психолог може мати первинну спеціалізацію в одній із галузей практичної психології, наприклад, психодіагностика, дитяча психологія, психологічне консультування. Психологом-консультантом може називати себе фахівець, який, отримуючи свою першу вищу освіту, має первинну спеціалізацію з психологічного консультування або людину з вищою освітою, що закінчила програму професійної перепідготовки з психологічного консультування строком не менше трьох років.

На мій погляд, лише вищої психологічної освіти (нехай і зі спеціалізацією з психологічного консультування), навіть отримано у в кращих навчальних закладах країни, недостатньо для компетентної практики як практичного психолога.

Психотерапевтом може стати лікар або психолог. Для цього необхідно отримати додаткову освіту в області психотерапії строком не менш трьох років.

Підготовка з психотерапії може мати еклектичний характер, у ході якої студент вивчає ряд напрямків і методів психотерапії, або бути вузько направленою, наприклад, з психоаналітичної психотерапії, гештальттерапії, когнітивної психотерапії і т.д.

Психіатр - це лікар, тобто фахівець із медичним освітою, що пройшов спеціальну підготовку в галузі діагностики психічних захворювань і їх фармакологічного лікування. Психіатрія як область медицини розглядає емоційні й поведінкові проблеми як форму хвороби, симптоми якої можуть бути полегшені або зняті психофармакологічною терапією. Деякі психіатри вважають, що десятихвилинні зустрічі, під час яких вони вислухують скарги, з'ясовують симптоми й прописують лікарські схеми, є психотерапією. Це звичайно не так.

У випадку, якщо перед Вами професіонал, психолог, психотерапевт або психіатр, то різниці може і не бути. Психіатр може бути гарним психологом, здатним відкласти убік "психопатологічні лінзи" й оцінити, чи потребує людина в щиросердечної теплоти, неквапливої оцінки життєвої ситуації й лікування розмовою, тобто психотерапії, або таблеток і госпіталізації. Кваліфікований психолог-консультант може мати базові знання клінічної психології й психіатрії, усвідомлювати межі своєї компетентності, і якщо буде потреба, порекомендувати людині проконсультуватися в психіатра. Діагноз психіатра спрямований на пошуки ознак патології.

У лексиконі традиційної психіатрії існує небагато термінів для позначення здорового стану й безліч - для позначення патологічних проявів. Діагноз психотерапевта, як і фокус уваги психолога, спрямовані швідше на виявлення здорових, а не патологічних аспектів особистості, оскільки щоб психологічна або психотерапевтична допомога була ефективною важливо опиратися на ресурси, сильні сторони особистості пацієнта. Перевагою психологічної освіти є опора на знання психології особистості й психології нормального розвитку. Перевага медичної освіти полягає в знаннях про функціонування організму й соматичні захворювання.

Істотною відмінністю психолога-психотерапевта від лікаря-психотерапевта, а також психіатра є те, що він не може прописувати таблетки, тобто проводити психофармакологічне лікування.

К.В. Ягнюк
стаття публікується з дозволу автора