психолог консультант
Дубич Сергей
Психолог- Консультант, Тренер Київ, Україна
+38 050 536 6282
dubichs76@gmail.com
КАППП
 
Член Українського Союзу Психотерапевтів, Член Київської Асоціації Практикуючих Психологів та Психотерапевтів(КАППП)
 
Дубич Сергей

Статті по коучингу

Про коучинг

Усупереч міфу що склався, слово "коуч"- зовсім не нове. Воно має угорське походження, і закріпилося в Англії в XVI столітті. Означало воно тоді ніщо інше, як карету, візок. Тут проглядається одна із глибинних аналогій терміна: «те, що швидко доставляє до мети й допомагає рухатися в дорозі».

Пізніше, у другій половині XIX століття англійське студенти називали коучами приватних репетиторів. На початку дев'яностих років XIX століття це слово міцне ввійшло в спортивний лексикон як назва спортивного тренера, а потім почало позначати будь-яку діяльність, пов'язану з наставництвом, інструктуванням і консультуванням.

У вісімдесятих роках XX століття фінансове аналітик Томас Леонард помітив, що його клієнти одержують набагато більшу віддачу від його порад що до податкового і фінансового планування, коли він заглиблюється з ними в бесіди на особисті теми, що не стосується безпосередньо до проблеми, що розглядається. Так він зрозумів, що фінанси тісно пов'язані з іншими сферами життя, і його клієнти прагнуть від нього того, що можна назвати "плануванням життя",- допомоги у визначенні того, що насправді вони хочуть від життя. Томас Леонард увів слово "коуч" у якості терміна, що позначає консультування для досягнення життєвої мети. Вважається, що як окрема професія коучинг остаточно сформувався на початку 90- х років XX століття. В Америці професія коуча офіційно визнана в 2001 році завдяки старанням Міжнародної федерації коучів.

Попередниками й джерелами коучингу вважаються:


1. Гуманістичний підхід у психотерапії.
2. Роботи Дэниела Гоулмена у сфері емоційного інтелекту.
3. Сократовскі методи діалогу.
4. Методики найбільш просунутих спортивних тренерів.

Зараз термін "коучинг" широко розповсюджений у всіх економічно розвинених країнах. Особливо широко він використовується у сфері управління людськими ресурсами (HR - менеджерами).

Основні загальноприйняті значення терміна такі:

- індивідуальне консультування в спорті вищих досягнень (як   психологічне, так і тренерське);
- особливий стиль керівництва, спрямований на розвиток; - форма   індивідуального й групового консультування для проект
-менеджерів і керівників середнього й вищого рівнів.

У європейській практиці термін "коучинг" нерідко вживається на рівні з "супервізіею",однак визнано, що коучинг має більше відношення до діяльності менеджера, а супервиізія - до діяльності консультанта. При цьому в обох випадках діють технологічно (усвідомлено, цілеспрямовано й послідовно застосовуючи теоретичні принципи методу) і займають партнерську (не експертну) позицію.

Дубіч Сергій
м.Київ